Mindenkivel megtörténik, hogy találkozik a dohányzással. Az még nem baj, hogy találkozik vele, hanem az, hogyan viszonyul hozzá. Mennyire engedi, hogy hatást gyakoroljon rá.
De fiatalok! Nem kímélek senkit és semmit, amikor ezekről a kemény kérdésekről beszélek. Igenis beszélni kell ezekről és az okairól. Ezek a dolgok meg történnek veled, mert úgy hozta az élet. Ezt te választod és te teszed, és neked kellene nemet mondani rá.
Az utcákon járva nehéz nem észrevenni a minduntalan elénktáruló reklámokat: Vedd könnyedén! Ezt nekem találták ki! Azért az íz az úr! Ismerős? A plakátképek azt sugalják, hogy fogyasztója erotikussan vonzó, egyéni
ember lesz. Élete tele lesz kalanddal, sikerrel, szépséggel, elismeréssel és érzelemmel. Te is ilyen életet szeretnél? Akkor mire vársz? Íme a megoldás: a tartalmas élet nélkülözhetetlen kelléke csupán egy doboz cigaretta. Bárhol kapható, a kockázat pedig szinte semmi. Kiváncsi vagyok, észrevetted-e, hogy ezekben a reklámokban magáról az árucikkről nem is esett szó.
A lényeg nem a cigaretta nikotin és kátránytartalmáról szól, hiszen a különféle termékek ízben és címben alig különböznek egymástól. A reklám egy bizonyos magatartás mintát tükröz, ami azt szugerálja, hogy annak a vágyai teljesülnek, aki először is dohányzik, másodszor pedig egy bizonyos márkát szív.
A plakátok alján megbúvó mondat miszerint: a dohányzás súlyosan károsítja az ön és környezete egészségét; szinte nevetségesnek tünik. Pedig a dohányfüst számos, az ember egészségére ártalmas anyagot tartalmaz. A legfontosabbak a nikotin, a CO és a kátrány. A dohány legnagyobb hatású alkotóeleme a nikotin. Az egy szintelen, kellemetlen szagú, rendkívül mérgező folyadék, mely a levegővel érintkezve oxidáció közben barnásan elszíneződik. A belélegzett nikotin 90%-a a szervezetben marad és villámgyorsan felszívódik. Hatását elsősorban az idegrendszerre fejti ki. A szervekben oxigénhiányt, az
erekben érszűkűletet okoz. A CO rendkívül mérgező gáz. Amelyet egyetlen füstszűrő sem képes visszatartani. Belégzéskor cigarettánként mintegy 15 ml CO kerül a tüdőbe és onnan a vérbe. Mivel a CO a vérben lévő hemoglobinhoz kötődik, a szervezet oxigén ellátását jelentősen akadályozza. Végül a dohányfüstben levő kátrányanyag a légzőszervekbe jutva a nyálkahártyán rakódik le. Hatására köhögési rohamok, ún. dohányos köhögés alakul ki. A tüdőbe jutott kátrány rugalmatlanná teszi a léghólyagocskákat. Azok szétbomlanak és belőlük nagyobb légzsákok alakulnak ki. Ezt nevezzük tüdőtágulásnak.
A minap hallottam a rádióban, hogy aki 20 éves korában kezd el dohányozni,
20 évvel rövidebb ideig él. Biztos vagyok benne, hogy az, aki csak úgy kiváncsiságból rágyújt, nincs tisztában azzal, mibe kezd bele. A baráti körben titokban elszívott első cigaretta 15-17 éves korra szokássá, később szenvedéllyé válik. A szenvedély, más szóval: függés. A függés az ember Isten iránti engedetlenségének a következménye. Egyszóval: BŰN!
Életünk, egészségünk Istentől kapott ajándék. Az I.Korintusi levél szerint testünk a Szent Lélek temploma. Arra kaptuk, hogy Isten hatalmát, nagyságát és szentségét hírdessük, amíg csak élünk. Mi jogon vetem meg én ezt az ajándékot? A dohányzással magam és környezetem egészségét rövíditem meg. Az élet és a halál egyedüli ura Isten. A hatodik parancsolat kimondja, Ne ölj ! Pedig aki dohányzik, ha lassan is, de öl. Ideje lenne elgondolkoznunk azon, mennyit ér számunkra Isten ajándéka, az élet és az egészség.