Piszter Ervin: A bizonyságtevésről
"Testvéreink legyõzték õt a Bárány vérével, s tanúságtételük szavával, és azzal, hogy lelküket nem szerették halálig.
Vigadjatok ezért egek és ti bennük sátorozók! Jaj a földnek és a tengernek, mert leszállt a Vádló hozzátok nagy indulattal, tudva, hogy kevés ideje van." (Jel 12,11-12)
A Bibliából is jól tudjuk, az ördögnek, a "Vádlónak", nincs más célja, csak az, hogy a világ benne maradjon a sötétségben. A keresztényekkel szemben pedig szüntelenül arra törekszik, hogy ne élvezzék, amit Isten készített a számukra, hogy ne tudják átvenni azokat az értékeket, amelyeket Isten nekik adott.
Ezzel szemben, Isten éppen azt akarja - még ha kicsit "elcsépelten" is hangzik -, hogy gyõztes, áldott keresztény életet éljünk ebben a világban. Istennek az a célja, hogy a világ számára nyilvánvalóvá váljon, hogy benned Isten Szelleme van. Ezért hívott el, kent fel és áldott meg, hogy bizonyságai lehessünk ebben a világban.
Mi akadályozza meg hát az embert, hogy errõl bizonyságot tegyen? Miért vannak kudarcélményei ezen a területen?
Ennek egyik oka éppen a kudarcoktól való félelem.
Miért van ez? Mert van egy vádoló, aki folyton azzal akar szembesíteni, hogy nem az vagy, akinek a Biblia mond téged. "Te akarsz bizonyságot tenni? Hát nézz magadra, milyen az életed! Te akarsz talán Jézusról beszélni?" - ekképpen sorolja a vádlásait, valósakat, valótlanokat is egyaránt, hiszen egy a lényeg számára, hogy elbizonytalanítson, és ne merj kiállni, bizonyságot tenni arról, ami a szívedben és a bensõdben van. Ezt éjjel és nappal teszi. De! Azt mondja az Írás: õk, az egyház, a keresztények, legyõzték "azt".
Le van gyõzve a vádló! Elsõsorban azért, mert Jézus legyõzte a kereszten, és minden fegyverét elvette! Nincsen tehát kárhoztatásuk azoknak, akik Krisztus Jézusban vannak. Másodsorban pedig, ne test szerint járj!
Ám nemcsak Jézus gyõzte le a kereszten a Diaboloszt, a Vádlót, hanem te is legyõzheted! Az üzenet tehát az, hogy gyõzd le a vádlót a saját életedben és az életed fölött. És amikor rád tekintenek az emberek, a hit, a reménység és a szeretet, amit Istentõl kaptál, meg tudja érinteni õket.
Hogyan tudjuk legyõzni a vádlót?
A biblia három "módszert" említ a Jelenések könyvében.
Elõször: a Bárány véréért - más fordításban a Bárány vérével - gyõzzük le, mert rajta van az életünkön. Hiszen Jézus vére megváltott minket az apánktól-anyánktól örökölt hiábavaló élettõl. Ez a vér elpecsétel, elválaszt bennünket a világtól, a bûntõl, a tisztátalanságoktól és odaszentel Isten számára. A világmindenség legnagyobb jelentõségû dolga, hogy Jézus vére kifolyt a kereszten, és ez a vér szentel és tisztít meg bennünket, ez a vér választ el minket Isten Országa számára. Ebben a vérben, e vér alatt van a teljes védelem és a teljes gyõzelem.
Hogyan mûködik mindez? Hit által!
Isten azt mondja, nincs a világmindenségben olyan gazdagság, akkora érték, ami mérhetõ lenne a Bárány hibátlan véréhez. Így tudod hát legyõzni a vádlót: hidd el, hogy rajtad van Jézus Krisztusnak a vére! Nem csak rajtad, a gyerekeden, a környezeteden is, hiszen viszed magaddal. Fontos tehát, hogy tudd: az az ember, akinek te bizonyságot teszel, akivel kapcsolatba kerülsz, és elkezded kiterjeszteni az evangéliumot, védelem alá kezd kerülni, de döntés elé is jut. Hittel kell hát az evangéliumot hirdetni, hiszen ha te kikerülsz is abból a kapcsolatból, tudd, hogy Isten szelleme ott marad, tovább munkálkodik, és egyszer be fog érni amit vetettél. A vádló legyõzésének egyik módja tehát mindenekelõtt az, hogy hiszel Jézus Krisztus érted kifolyt vérében! Ez a vér most irgalomért kiált, és rajtad, mindeneden ott van, a hited által!
A következõ, a bizonyságtétel beszéde.
A pozitív beszédeknek három csoportjáról szólnék, amelyek körül olykor zavarok is elõfordulnak a keresztények soraiban. Ezek: a megvallás, a bizonyságtevés és az evangélium hirdetése. Van átfedés, ám van különbség is ezek között.
A megvallás az, amikor mi, hívõ emberek, az Isten Igéje alapján kimondjuk azokat az igazságokat, amelyeket az Isten Igéje mond rólunk.
Például amikor beteg vagy, kimondod, megvallod: "Jézus sebeiben gyógyultam meg." Ez nagyon fontos dolog, fontos kimondani azt, amit a Biblia állít rólad, mert az ellenség is állít bizonyos dolgokat, és ezeket ütköztetni kell. Azt, amit Isten Igéje és amit az ellenséged állít. Ezt a megvallást neked kell, Isten és az ördög felé kimondani. Mindazt, amit valóban hiszel, ki is kell mondani! A megvallás lényege, hogy még nem látom, nem tapasztaltam meg, de akkor is hiszem azt, amit Isten Igéje mond. Azt, hogy nagyobb az, aki bennem van, mint az a probléma, ami megtámadott engem. A nem hívõ ember számára mindez bolondságnak tûnik. Márpedig soha nem számíthat hazugságnak az, amit Isten Igéje mond! Amit a Biblia mond, azt mindig mondhatod! Higgy abban, ami meg van írva, mert Isten azt be akarja tölteni, azért, hogy meglátsszon az életeden, és meglássa azt a környezetd is.
A bizonyságtétel az, amikor azt mondjuk el, amit Isten tett az életünkben, tehát amit valóban átéltünk. Konkrét dolgokról van szó. Akkor teszel bizonyságot, amikor konkrétan elmondod, mit tett Isten az életedben. Azt mondd el, mit tett veled az Úr! Ez teljesen hiteles dolog! Akinek ezt elmondod, állíthatja, hogy nem hisz Jézusban, ám azt nem mondhatja, hogy mindaz nem történt meg veled, amit te magad megtapasztaltál. Ennek az erejét tehát az adja, hogy valóságos, megtörtént dologra épül. Nem biztos, hogy ettõl megtér, akinek elmondod, de bekerül a tudatába, vagy a szívébe. "Lelkeket szabadít meg az igaz bizonyság". Ha azt akarod, hogy hasson a bizonyságtételed, olyan valós dolgokat mondj el, ami veled megtörtént.
"Bizony, bizony, azt mondom neked, hogy amit tudunk, azt
beszéljük, és amit látunk, arról teszünk bizonyságot." (Jn 3,11)
Ebben az az érték, hogy azt osztod meg másokkal, hogy a Biblia nem csak "egy szépen leírt könyv" - ahogy sokan vélekednek róla -, hanem a benne leírtak a te személyes életedben valósággá váltak, te is megtapasztaltad! Megélted azt, hogy ami le van írva a Bibliában, tényleg mûködik. Kétezer év elteltével is mûködik! Minden igazság tehát igazság, és ma is valóság. Isten Igéje nem csak igaz, hanem mûködik is!
A bizonyságtétel tehát elsõsorban a mennyeiekrõl szól, de "arról tesz bizonyságot, amit látott és hallott". Arról kell tehát bizonyságot tenni, amit láttál, hallottál, átéltél. Az a tiéd, és senki, még az ördög sem tudja tõled elvenni!
"Az Urat, a Felkentet szenteljétek meg szívetekben. Mindig
készen legyetek arra, hogy bárki is kéri számon a bennetek levõ reménységet, bizonyságot tegyetek róla." (1Péter 3,15)
A bizonyságtételre mindig késznek kell lenned, és az is vagy! Ez egy mindenkori nyitottság, mindenkori készség, hogy mit mondj el a benned lévõ reménységrõl. Ha erre kész vagy, élõ reménységed van. Ha tudjuk, hogy Jézus vissza fog jönni - mert visszajön -, akkor azt is tudjuk, hogy a napok rövidek. Rövidre szabott az idõ arra, hogy az emberek hallják az evangéliumot. De tudjuk, hogy csak akkor jön viszsza, ha minden ember számára hirdettetik az evangélium. Az élõ reménység benned bizonyságot tesz másoknak. Mondd el bátran, hiszen nem teológiáról, hanem arról teszel bizonyságot, amit veled tett Jézus Krisztus.
A bizonyságtétel nem minden esetben válik az evangélium hirdetésévé, és nem minden esetben eredményez megtérést. Jézus akkor is bizonyságot tett, amikor nyilvánvaló volt, hogy nem mindenki fogadja el. Ennek is megvan a bibliai jelentõsége. Mégis, a bizonyságtevés igazi célja, hogy az evangélium hirdetésébe torkolljon.
Nem mindenki evangélista, de mindenkinek van lehetõsége az evangélium hirdetésére és szólására, és Isten erre buzdít mindenkit. Ha tényleg ajándékod van erre, különös módon fog megnyilvánulni az életedben. A lényeg, hogy el kell kezdened bizonyságot tenni, majd ez átmegy az evangélium hirdetésébe, és a bizonyságtételen túl a Szentlélek elkezdi mûködését.
A sikeres evangelizáláshoz a Szentlélek együttmûködésére van tehát szükség. Hogyan tudjuk meg, hogy valaki ki van-e választva az örök életre? Bizonyságot teszünk neki, a Szentlélek is elkezd mûködni, és õ elõbb vagy utóbb meg fog térni. Ha a Szentlélek nem tesz bizonyságot a hallottak mellett, sajnos, az - ne legyen ilyen - annak az embernek ítélet. Az egyik azt mondja, ez nekem kell, a másik meg azt mondja, hagyj már békén ezekkel a beszédekkel. Isten kegyelme az, ha együttmûködik a bizonyságtételünkkel.
Ha a gonosz világon kesergõ embereknek elmondod, van jó hír is, van Istentõl származó öröm is, arra nyitottak és fogékonyak lesznek. Ez az, amikor a bizonyságtétel átmegy az evangélium hirdetésébe, ami egyetlen igébõl is kibontakozhat. Nincsenek ugyan merev határok, nincs is szükség az elkülönítésre, de fontos megérteni, hogy, amikor a bizonyságtételeddel együtt kezd munkálkodni a Szentlélek ereje, mindenképpen megtéréshez vezet. Mondani kell, de azért kell imádkozni, és azért kell az Úrral közösségben lenni, hogy a Szentlélek bizonyságot tegyen. A Szent Szellem erejével kell bizonyságot tenni, hogy a "ti hitetek Istennek erején nyugodjon."
Mirõl tesz bizonyságot a Szent Szellem? Ami értékessé teszi a bizonyságot, ami miatt a bizonyságtétel át tud menni erõbe, az az, amikor arról kezdünk el beszélni, mit tett Jézus Krisztus. Errõl mindig bizonyságot tesz a Szentlélek, mert ezért jött. Amirõl beszélnünk kell, Jézus Krisztusnak, a Megfeszítettnek a munkája. Ez az evangélium, erre van szüksége a világnak! Erre mindenkinek szüksége van. Errõl mindenkor bizonyságot tesz a Szentlélek. Az evangélium ereje: a keresztrõl való beszéd, Isten országának a hatalma. Ha értékes dologról akarsz beszélni, akkor beszélj arról, mit tett Jézus a kereszten! Jézus Krisztusról a Szent Szellem kenete alatt kell beszélni.
Az evangélium hirdetése Isten felé bizalmat kelt. A Szentlélek elkezd bizalmat kelteni Isten iránt. Megnyílik a hit és a bizalom.
A negyedik, ami nagyon fontos, hogy megtérés lesz a gyümölcse. Lehet, hogy nem azonnal. Az evangélium hirdetésekor mindenkinek az a vágya, hogy minden ember megtérjen, még sincs mindig így. Ám, ha igazán megtérés az eredménye, azt a Szentlélek tudja csak létrehozni.
A megtérés lényege: az ember felismeri a bûnösségét. Ez egy "megfordulás" az ember életében. Megszabadul a bûnnek a hatalma alól, és Isten hatalma alá kerül. Ez az igazi megtérés. Ezt hozza létre a Szentlélek. Megváltozik az élete. Ez az, amit sem teológiával, sem mással nem lehet elõkészíteni, hiszen ezt a Szent Szellem munkálja ki. õ vezeti el az embereket a radikális döntéshez, s ez az evangélium hirdetésének gyümölcse.
Ha elkezded a bizonyságtevést, az evangélium hirdetését, neked kell bátran, hittel kilépned, és tudnod kell, mit teszel. Nem megfelelési kényszerbõl kell szólnod, hanem irgalmasságból és szeretetbõl. De ne hátrálj meg! Ne szégyelld az evangéliumot! Bátran mondd el, ne félj! Alkalmas, alkalmatlan idõben hirdesd az evangéliumot, életed végéig bátran tegyél bizonyságot az embereknek! Erre hívott el téged Isten.
|