D.L.Moody: Bátorság és szilárdság II.
Néhány évvel ezelõtt megkérdezte tõlem egy ember: "Moody úr, most, hogy megtértem, szükséges, hogy szakítsak a világgal?"
Azt feleltem: "Nem, egyáltalán nem szükséges a világgal szakítania. Ha valóban Isten Fiáról tanúskodik az élete, akkor a világ fog önnel nagyon hamarosan szakítani, mert az ilyeneket a világ nem szívleli".
Chicagóban nagy ünnepélyességgel készültek megnyitni egy lokált a város északi részében, ahol én is laktam. Úgy látszott, ez lesz a legszörnyûbb lokál Chicagóban, valóságos pokol kapuja,. Nekem is küldtek meghívót a megnyitó ünnepségre. Zsebembe tettem a meghívót, és elmentem a lokál két tulajdonosához. Megkérdeztem tõlük:
- Nem tévedés ez a meghívó? - Nem - felelték.
- Köszönöm - mondtam. - Ott leszek, és ha lesz valami, ami nem tetszik, majd elmondom róla a véleményemet.
- Csak nem akar beszélni? - kiáltották.
- De természetesen! Miért ne? - feleltem.
Mi ezt nem tûrjük. Nem fogjuk önt beengedni - mondta az egyikük.
De hogy fogja ezt elintézni - kérdeztem vissza -, hiszen érvényes meghívóm van?
Rendõrt állítunk az ajtó elé.
És mit tesz a rendõr a meghívómmal? - kérdeztem vissza.
Ó, egész egyszerûen nem engedjük be önt - jött a gyors válasz.
- Na szép - mondtam -, de azért én mindenesetre itt leszek.
Rettentõen megijesztettem õket. Mielõtt elbúcsúztam, azt ajánlottam nekik:
- Nos, nem jövök el, ha most letérdelnek, és együtt imádkozhatunk.
S a két ember valóban letérdelt mellém, egyik jobb, másik baloldalam felõl. Kértem Istent, mentse meg lelkeiket, és adja, hogy hagyják abba az üzelmeiket. Az egyikük anyja hivõ keresztyén volt, és úgy látszott maradt benne némi nyoma a keresztyén lelkiismeretnek. Miután imádkoztam, azt mondtam nekik:
- Hogy folytathatnak ilyen tevékenységet? Hogyan indíthatnak be egy mulatót, tudva tudván, hogy az Chicagóban nem egy fiatalembert tönkretesz majd.
Három hónapon belül az egész vállalkozás semmivé lett, és a tulajdonosok egyike megtért. De azóta soha nem hívtak meg egy ilyesféle lokálba.
Ha olyan társaságba kerülnél, ahol részegek vannak: kelj fel és hagyd ott õket! Ne végy részt benne. Ha pedig olyan dologra akadsz, amely embertársad romlását okozza, harcolj ellene a végsõkig.
Nehémiás azt mondta: "Ne fertõztessük meg a szombatot!" Vannak, akik megszentségtelenítik a nyugalom napját, és még csodálkoznak, ha szellemileg erõtlenek. Az a szomorú, hogy ma már igen sokaknak szinte semmit sem jelent, hogy õk keresztények. Olyan keresztyénekre van szükségünk, akik magukat megtagadják, és tiszta bibliai elveket vallanak. Ha azt akarjuk, hogy uralkodjunk a bûn felett, akkor el kell szakadnunk a világtól.
Kötelezte továbbá Nehémiás a népet, hogy a hetedik esztendõben semmi hasznot hajtó dolgot ne ûzzön. Ez azt jelentette, hogy a hetedik esztendõben még a földet is parlagon kellett hagyni /l0,31/.
Négyszázkilencven éven át nem hagyták pihenni a földet. Ezért aztán hetven esztendõre fogságba vitte õket Isten Babilonba. Ez alatt pihent a föld. Az az ember, aki a hétnek mind a hét napját ledolgozza, 5-1o évvel korábban használódik el. Istent nem lehet meglopni. Nehémiás megfogadtatta a néppel, hogy megtartja Istennek erre vonatkozó parancsát. Ha a föld minden népe megtartaná ezt, Isten igazsága már réges-rég elterjedt volna a föld szélsõ határáig.
Megfogadtatta továbbá Nehémiás a törzsfõkkel, lévitákkal és papokkal, hogy nem szednek uzsorakamatot. Az uzsora ti. az, ami tönkreteszi a szegényeket. Uzsora napjainkban is van, és jól tudjuk, hová vezet.
Ötödikként kötelezi a népet, hogy minden zsengét vigyen a papoknak /10,36/, Mindennek a tizede Istené. Amíg Izráel ezt megtartotta, virágzott; a bajok és nehézségek akkor kezdtek jönni, amikor elhanyagolta ezt a parancsolatot. De ha végignézzük a történelmet, mindenben annak megerõsítését találjuk, hogy az emberek élete csak addig áldott, amíg megtartják Isten parancsait és ragaszkodnak kijelentett szavához. Ha elfordulnak attól, akkor Sámsonként erejük elvesztésével bûnhõdnek.
És így van ez minálunk is: ha megtartjuk ezt az öt rendelést, addig életünk virágzik és Istentõl áldott. Mihelyt azonban elkezdjük sajnálni az idõnket és anyagi javainkat Istentõl, megkezdõdik nálunk is a zûrzavar, a szenvedés és a nyomorúság.
|